Seminarski i Diplomski Rad

Uticaj motivacije na sport
Vrsta: Seminarski đ Broj strana: 19 đ Nivo: Visoka poslovna škola strukovnih studija, Leskovac

UVOD
Motivacija je nesumnjivo jedno od centralnih pitanja psihologije sporta uopšte, a posebno vrhunskog. Motivacija je svakako jedna od najznačajnih komponenti u strukturi ličnosti i zato se smatra važnijom od ostalih faktora za objašnjenje socijalnog ponašanja. Motivacija unutar psihološke nauke gotovo da predstavlja najsloženije područje, budući da motivacioni procesi uključuju niz ostalih psihičkih procesa.
Motivacija ili psiholoska priprema u sportu je po misljenju strucnjaka jos uvek nedovoljno istražena oblast, a konkretno u našoj zemlji, oblast koja je tek stidljivo zagrebana po povrsini.
Da bi se neko bavio sportom, pored opšteg uslova da mora biti fizicki sposoban, takođe je veoma važno da na psihološkom planu bude stabilana osoba.
Kao sto je neophodno svakodnevno održavati fizicku kondiciju, isto tako sportistima je neophodno da u svakom trenutku obnavljaju i jačaju svoj motivacioni aspect.
U ovom izlaganju videćemo sta je to motivacija, da li je ona zaista toliko važna za uspeh jednog sportiste, koji su to faktori koji utiču na motivaciju i na koji način pronaći i oživeti tu unutrašnju snagu koja može učiniti da osoba koja se bavi sportom nadmaši svoje prave mogućnosti.
2. POJAM MOTIVACIJE
Motivacija potiče od latinske reci movere sto znači pokretati.
Poznato je da je motivacija jedan o najjačih pokretača čoveka. Ako nema motivacije, ne postoji ni volja ni želja za određenom delatnošću. Ponekad motivacija moze biti toliko jaka da čoveka drzi aktivnim veoma dug vremenski period, i to ka jednom jedinom cilju, Međutim, ako nema motivacije, svaki cilj kome tezimo moze postati nedostižan.
Postoji mnogo definicija motivacije. Jedna od njih glasi:
„motivacija je psihički proces koji pokreće organizam na aktivnost, usmerava aktivnost u određenom pravcu i reguliše vreme trajanja aktivnosti.“
2.1. MOTIVACIJA I MOTIV
Reči „motiv“ i „motivacija“ su psihološkog porekla koji govore o unutrašnjim pokretačkim snagama ljudskog ponašanja. To bi bilo zajedničko za jedan i za drugi pojam. Međutim postoje izvesne razlike između ovih pojmova. Tako se pod pojmom motiva podrazumeva unutrašnji ljudski faktor koji (kako kaze dr Vlajko Petković u svojoj Sociologiji rada) pokreće, usmerava, održava i obustavlja ljudsku aktivnost.
U uskoj vezi sa motivima je i motivacija. Pod motivacijom (kako kaže Nikola Rot u svojoj studiji Psihologija licnosti) podrazumevamo proces svesnog pokretanja i usmeravanja aktivnosti čoveka radi postizanja određenog cilja. Svaki proces motivacije počinje sa određenim potrebama i završava se nakon njihovog zadovoljenja. Međutim, stalno zadovoljavanje potreba moze stimulisati coveka da preterano stice poverenje u sebe, i tada prakticno motivi dominiraju nad njime i počinju upravljati njime. No cesto se desava i obrnuto – neuspeh u zadovoljavanju motiva moze da „razočara“ čoveka, da gubi poverenje u samog sebe, pasivizira se, postaje nemoćan i na kraju se predaje stihiji.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!